-még, ide-oda harcoljunk, még hegyeket is elhordjunk, s együtt kéne érkeznünk, tengert éreznünk-

2012. július 30., hétfő

Meseképek nr.5. - Könnycsepp Királyfi

    Egy igazi szocis mesekönyv, ragasztott borítóval, vékony lapokkal, amiken átüt a másik oldal tartalma. A Ion Creangă kiadó adta ki 1986-ban, nem sokkal a rendszerváltás elött. Válogatott román mesék vannak benne, a leghosszabb a Fehér Szerecsn cimű mese (Harap Alb), ami majdnem a könyv felét foglalja el. Kár, hogy csak most fedeztem fel ezt a könyvet a polcunkon, és nem liciben, ugyanis háziolvasmány volt ez a mese román irodalomból, csak románúl találtam meg és nekem eszem ágában sem volt románúl végigolvasni egy ilyen hosszú mesét.
    Most, huszonéves fejel mégis nekiálltam elolvasni, immár magyarúl, de a felénél elvesztettem a türelmemet. Még mindig nem tudom mi történik a végén, de biztos a boldogan éltek, mig meg nem haltak fordulat következik itt is be.
    A rajzokat done Stan készitette, belöllük is árad a szocis hangulat, mégis kedvesek. Ami pedig a legjobban tetszik az egészben az, hogy rengeteg illusztráció van a könyvben!



 


























































2012. július 29., vasárnap

Meseképek nr.4. - Régi mesekönyvünk

     Gyermekkorom kedvenc mesekönyve. Különböző eredetű és hosszúságú mesék vannak benne, nagyon változatosan. Biztos sok gazdája volt már elöttünk is, a megbarnult foltok, a ceruza és golyóstól bejegyzések is erről tanusodnak. Talán ennél a könyvnél jöttem rá kiskoromban, hogy nem kell végiglapozni az egészet ahhoz, hogy megtaláljam a képeket. Elég megnézni az oldalát és ahol szines a lap szélle, ott illusztráció van! Fantasztikusan okosnak éreztem magam! Aztán megtaláltam a Hamupipőkés rajzot és borzasztóan elképedtem, mert az akkori eszemmel el sem tudtam képzelni ilyen aranyos, gyönyörüen felöltözött, kedves arcú Hamupipőket. Imádtam!
     Végül beleszerettem az összes rajzba, például a Béka királyból a kutas jelenet az egyik kedvencem még ma is. Emlékszem, egy időben mind csak rózsabokrokat rajzoltam, rengeteget, mert úgy gondoltam hogy Csipkerózsika várában borzasztóan sok rózsa lehtett, de igy mindig meguntam mielött befejezhettem volna a teljes rajzot és Csipkerózsika maga csak nagyon ritkán került fel végül rá.
     Sajnos nem tudom, ki készitette az illusztrációkat.








Meseképek nr.3. - Mesejáró Rebeka és Tengerjáró Tóbiás

László-Bencsik sándor meséje Irsa Katalin rajzaival.









2012. július 25., szerda

Rókuska

Rókának indult, majd félig kész lett és Eszter baba kisajátitotta. Majd én csentem el tőle és vartam fel rá négy lábat. De most már egy mókusra hasonlit..





2012. július 21., szombat

Meseképek nr. 2.

A volt lakótársam mutatta meg ezt a könyvet nagy titokban, mert neki bizony ez volt a kedvenc gyermekkori mesekönyve és még mindig őrizgeti. Meg is hatódtam tőle, a könyv maga ütött-kopott, a lapok sarkai elronyolódtak, igazi antikváriumi csoda, és a rajzok benne nagyon ötletesek. Szivesen lennék az a kisgyerek, aki ezekből az oldalakból merített ihletet pöttöm korában. A könyv az egyik benne levő meséről kapta a címét: A vitéz szabólegény, Benedek Elek mesék vannak összegyüjtve benne és nemrég egy könyvvásáron megtaláltam az újra kiadott változatát a Móra kiadótól. Bele is pillantottam, kiváncsi voltam ugyanazok a rajzok megvannak-e benne, de jól gondoltam, hogy a nagyobb illusztrációk hiányoznak belölle.
Szecskó Tamás rajzai: